Każdy, kto chciałby zostać nauczycielem powinien posiadać pewien zestaw cech, bardzo pożądanych w tej pracy. Najważniejszą z nich jest cierpliwość. Dzieci mają mnóstwo pytań, nierzadko jedne i te same, lubią również opowiadać o swoich sprawach wdzięcznemu słuchaczowi. Umiejętność słuchani to też jest cenna zdolność u nauczyciela, ponieważ w ten sposób może dowiedzieć się, jaka jest sytuacja rodzinna danego ucznia. Pedagog to mówca, który zaciekawia, intryguje, przykuwa uwagę, a przede wszystkim wykłada w sposób prosty i przystępny dla każdego, tłumaczy kilka razy i na różne sposoby jedno zagadnienie tak, aby dotarło to do wszystkich uczniów, również tych mniej lotnych. Musi tez mieć podzielną uwagę i być spostrzegawczy.

To on decyduje o tym, czy uczniowie będą go szanowali. Nikt nie szanuje osoby, którą można łatwo okpić i oszukać, tak więc wykładowca musi zauważać, że uczniowie w ostatniej ławce nie notują, tylko rozmawiają lub rysują czy grają w kółko i krzyżyk, musi umieć wyciągać z tego konsekwencje. Sprawiedliwe ocenianie zachowania oraz dokonań przedmiotowych jest niezwykle trudne. Trzeba nauczyć się obiektywizmu i rzeczowego oceniania. Warto wybrać się na dodatkowy kurs z oceniania zachowania uczniów i odpowiedniego reagowania na różne, niekiedy bardzo trudne lub niebezpieczne sytuacje, jakie w dzisiejszych czasach zdarzają się w szkole. Należy traktować wszystkich wychowanków jednakowo, nie wolno traktować ulgowo nikogo z żadnych powodów. Kwestie tego, że ktoś nie ma warunków, aby przygotować się do lekcji należy omówić z uczniem indywidualnie i pomóc mu rozwiązać ten problem w inny sposób, niż podniesioną bezpodstawnie oceną. Sympatia uczniów nie może się opierać na takich manipulacjach, musi się opierać na autorytecie oraz szacunku.

Dzieci muszą wiedzieć, że w szkole mają jasno określone zasady, których nic nie złamie i za pewne zachowania czekają je takie czy inne konsekwencje. To daje im poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że lgną nawet do nauczyciela, o którym mówi się, że jest surowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *